Każdy przedsiębiorca ma obowiązek ewidencjonowania obrotów za pomocą urządzenia fiskalnego, jednak na które z nich się zdecydować? Najbardziej powszechnym kryterium jest cena jednak gorąco zachęcamy Państwa do głębszej analizy tematu.  Przed podjęciem tak ważnej decyzji warto poświęcić trochę czasu na bliższe poznanie tych urządzeń, poznanie ich różnic i cech charakterystycznych aby wybrać najlepszą dla nas opcję. Warto też pamiętać, że urządzenie fiskalne będziemy użytkować przez co najmniej 5 lat, bowiem pamięć fiskalna wystarcza co najmniej na 1830 raportów dobowych. Przejdźmy zatem do definicji obu urządzeń.

Kasa fiskalna

Jest to urządzenie , które działa samodzielnie i nie wymaga dodatkowego sprzętu czy oprogramowania. Wszystkie niezbędne dane możemy zaprogramować bezpośrednio na kasie. Kasa ma wbudowaną bazę towarową, którą można edytować po podłączeniu urządzenia do komputera, natomiast rozchód towaru ze stanu magazynowego odbywa się dopiero po odczytaniu sprzedaży z kasy przez program magazynowy.

Drukarka fiskalna

To urządzenie uzależnione od współpracy z komputerem i specjalnie dobranym oprogramowaniem aplikacyjnym. Drukarki nie posiadają bazy towarowej a algorytm weryfikujący zmiany stawek podatku przypisanych do nazw towarów lub usług. W przeciwieństwie do kas, w drukarkach towar rozchodowany jest automatycznie w momencie wystawienia paragonu fiskalnego.

Podsumowując, kasy fiskalne doskonale się sprawdzą w cukierniach, kioskach, małej gastronomii, niewielkich sklepach, w gabinecie lekarskim czy kosmetycznym, u fryzjera i prawnika. Drukarka natomiast będzie idealnym rozwiązaniem w super i hipermarketach, sieciach sklepów czy dużych restauracjach. Dlatego też przy wyborze urządzenia fiskalnego musimy kierować się wielkością i wymaganiami prowadzonego przez nas biznesu.